Warto przeczytać

Dogecoin - kryptowaluta, która kojarzy się z zabawnym memem jest poważnym graczem na rynku kryptowalut

Kryptowaluta Dogecoin, początkowo była żartem wyśmiewającym nieostrożne inwestycje na rynku kryptowalut. Jednak żart ten przerodził się w kryptowalutę, która od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingu kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Podczas ostatniej dekady wycena Dogecoina (Dogecoin kurs) wielokrotnie zaliczała imponujące wzrosty. Dzięki temu wiele osób zdołało się nieźle wzbogacić na projekcie, który z pozoru ze względu na swój memiczny wizerunek wydaje się mało poważny. W niniejszym artykule przyglądamy się temu projektowi bliżej i sprawdzamy na czym polega fenomen tej nietuzinkowej kryptowaluty. 


Dogecoin – kryptowaluta, która osiągnęła sukces

Historia Dogecoina sięga roku 2013, kiedy to został stworzony jako żart, mający na celu wyśmianie ryzykownych spekulacji na rynku kryptowalut. Niemniej jednak, ten żart został ciepło przyjęty przez społeczność. Już w pierwszym miesiącu istnienia Dogecoin zyskał dużą liczbę zwolenników. Co więcej, popularność tej kryptowaluty z wizerunkiem uroczego pieska przerosła najśmielsze oczekiwania czego najlepszym potwierdzeniem jest to, że Dogecoin od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokich miejscach wśród kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. 

Dogecoin nie jest kryptowalutą, która wnosi coś użytecznego do świata kryptowalut. Dla porównania Ethereum to projekt, który pozwala na budowanie zdecentralizowanych aplikacji oraz udostępnia tak zwane smart kontrakty dzięki czemu wnosi realną wartość dla programistów zainteresowanych blockchainem. Natomiast Dogecoin spełnia głównie rolę aktywa dla spekulantów lubiących ryzykowne inwestycje. Mimo to śmiało można powiedzieć, że jest to kryptowaluta, która osiągnęła duży sukces, bo wzbudza zainteresowanie wielu osób. 

Co ciekawe, kurs Dogecoin potrafił notować wzrosty rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy procent. Na przykład w pierwszej połowie 2021 roku Dogecoin kurs wzrósł o ponad 13 tysięcy procent. Natomiast 8 maja 2021 roku DOGE zanotował rekordową kapitalizację wynoszącą ponad 90 miliardów dolarów. Wówczas Dogecoin był na czwartym miejscu w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Wówczas ustępował jedynie takim potężnym projektom jak Bitcoin, Ethereum oraz Binance Coin. 


Z czego wynika sukces Dogecoina? 

Przede wszystkim, Dogecoin kojarzy się z memem przedstawiającym psa rasy Shiba Inu. To sprawia, że jest łatwo rozpoznawalny i budzi pozytywne skojarzenia. Takie cechy sprawiają, że szybko uzyskuje rozgłos w mediach społecznościowych. Można powiedzieć, że dzięki memicznemu wizerunkowi ma „viralowy” charakter. Zabawny wizerunek tej kryptowaluty okazał się być zaletą, budząc pozytywne skojarzenia i przyczyniając się do jej popularności.

Kryptowaluta Dogecoin, w znaczącym stopniu zyskała popularność dzięki uwadze celebrytów i influencerów, którzy publicznie wyrażali swoje zainteresowanie tym projektem. Prawdopodobnie posty publikowane w mediach społecznościowych przez znane osobistości przyczyniły się do niektórych dynamicznych wahań cenowych.  

Poza tym, nie da się ukryć, że wielokrotnie były odnotowywane duże wzrosty kursu DOGE. A to przyciągnęło uwagę spekulantów poszukujących kryptowalut charakteryzujących się wyjątkowo dużymi wahaniami cenowymi.


Podsumowanie 

Podsumowując, obecnie Dogecoin cieszy się dużą popularnością i ma charakter kultowej kryptowaluty, która wyjątkowo zagościła w świadomości osób zainteresowanych kryptowalutami na całym świecie.  Prawdopodobnie sukces ten w dużej mierze wynika z pozytywnego wizerunku i silnej społeczności, która wspiera ten projekt. 

Warto odnotować, że Dogecoin zyskał popularność i lojalne grono zwolenników dzięki humorystycznemu podejściu, co sprawiło, że stał się nie tylko inwestycją, ale również swoistym zjawiskiem społecznym. Jest to projekt, który pokazuje, że w stereotypowo poważnym świecie finansów, nieszablonowe i bardzo luźne podejście do budowania wizerunku projektu potrafi przynieść zdumiewająco pozytywny efekt. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.